admin | 18 listopadu, 2014 |
V dnešním dílu série bych Vám ráda představila chypre neboli chyprové vůně (čte se „šipr“, „šiprové“). Tato rodina parfémů je zvláštní tím, že před několika lety prošla zásadní proměnou, takže to, čemu dnes říkáme chyprové vůně, je úplně jiné než chyprová klasika.
Celá skupina nese jméno podle parfému Chypre z dílny parfuméra Françoise Cotyho. Pan Coty tehdy, v roce 1917, vyzkoušel neobvyklou kombinaci citrusového akordu a lišejníku větvičníku spolu s labdanem a mošusem. Hlavní složkou je větvičník, jehož vůně by se dala popsat jako mechová, dřevitá, lesní, spíš ostřejší. Takový je i charakter chyprových vůní, vždy v nich najdete typické mechové a dřevité podtóny. Přidáním labdana, pryskyřice z polokeře cístu, se zdůrazní dřevité tóny a přibydou ještě ambrové, nasládlé a lehce živočišné. Citrusy, typicky bergamot, podpoří svěžest a jiskřivost chyprových parfémů.
Chyprové vůně klasického typu jsou elegantní a obvykle vyžadují pokročilý nos. Nejsou totiž líbivé na první počich, k jejich kráse je potřeba se dostat postupně. Mezi klasiky patří stará Miss Dior, Mitsouko (Guerlain), Paloma Picasso, Cabochard (Grès) či starší verze Chanel No. 19.
Větvičník má bohužel jednu nevýhodu, patří ke známým kontaktním alergenům. Jeho používání v parfémech proto bylo omezeno Evropskou unií a také organizací IFRA (International Fragrance Association), která ovlivňuje složení parfémů tam, kde pravidla EU neplatí.
Pravidla jsou postupně zpřísňována a výroba chyprových parfémů klasického typu je už několik let v podstatě nemožná. Výrobci začali hledat, čím by zakázané složky nahradili, a tak se zrodila moderní chypre. Většina zákazníků to nakonec uvítala, klasické chyprové parfémy dnes působí podobně staromódně jako ty aldehydové a ocení je spíš fajnšmekři. Moderním chyprovým vůním dominuje sametově zemitá, suchá pačuli.
Mezi parfémy, které obsahují víceméně pouze čistě chyprové tóny, patří zmíněná Miss Dior v hranatém flakónu s reliéfem kohoutí stopy (za našich maminek se prodávala i v Československu v oválném flakónu s proužkem s černobílou kohoutí stopou – vyráběla se zde totiž v licenci v podniku Astrid).
Možná si také vzpomenete na vůni Paloma Picasso a její výrazné živočišné a kouřové tóny. Aromatics Elixir od Clinique, který je dostupný i dnes, je také příkladem chyprové skupiny.
Chyprové tóny znamenitě ladí s květinami, jež vyvažují strohou eleganci špetkou romantiky. Ysatis (Givenchy) přidává k aldehydům a větvičníku bílý jasmín a medový zimolez.
Za prapředka této podskupiny je pokládána vůně Mitsouko s výraznými broskvovými tóny. Broskev zde ale není sladce svěží a lepkavá, jak jsme zvyklí z nových květinových ovocenek, voní hlavně sametově, někdo ji vnímá jako sušenou. Jasné, jiskřivé broskve a nektarinky jsou ve vůni Yvresse od Yvese Saint Laurenta.
Mechové tóny chyprových vůní lze ještě přiostřit zelenými složkami. Dříve to obvykle bývalo galbanum, které najdete např. v Ô de Lancôme nebo staré Vent Vert (Balmain), snad nejzelenější vůni, jaká vůbec existuje.
Chypre a kůže jsou také tóny, které se k sobě hodí – a platí to pro klasiku i modernu. Mezi klasiku patří např. Cabochard (Grès), Bandit (Robert Piguet)
První známou a slavnou představitelkou této skupiny je Narciso Rodriguez Eau de Parfum (růžový flakón), jejímiž hlavními a téměř jedinými složkami jsou pačuli, růže a pižmo. Méně známá, ale téměř stejná (a levnější!) je vůně Red Door Velvet od Elizabeth Arden nebo Cabaret od Grès, který je dokonce ještě o rok starší než Narciso. Suchá, sametová pačuli a růže dominují také Perles de Lalique.
Pačuliově ovocné vůně jsou momentálně velmi populární a trendy. Jistě budete znát vůni Jimmy Choo nebo Miss Dior Eau de Toilette. Často se tyto vůně objevují v levnějšími sortimentu, za všechny jmenujme Kylie Minogue Darling.
Kůže se hodí nejen ke klasickým chyprovým tónům, ale i k těm novým. Svědčí o tom mimo jiné popularita vůně Bottega Venetta, ve které najdeme pačuli, kůži a jemný jasmín. Do této podskupiny patří také Kelly Calèche nebo pánská vůně Dior Homme.
Přečtěte si více o chyprových vůních! V nové Encyklopedii vůní na Elnino.cz najdete i spousty dalších lákavých článků.