admin | 1 listopadu, 2014 |
Možná byste řekli, že květinové vůně jsou jistě nejstarší rodinou parfémového světa. Lidé odjakživa čichali ke květinám, a protože jim voněly, extrahovali z nich vonné látky a používali je jako parfémy, to je přece logické, ne? Ve skutečnosti patří květinové vůně spíš mezi novější, protože z mnoha květin je nemožné dostat vonné látky bez použití moderních technologií.
První parfémy v podobě olejů vznikaly spíš z koření, dřev a bylin, z nichž lze provoněné oleje snadno vyrobit. Rodina květinových parfémů je velmi široká a obsahuje mnoho podtypů. Ke květinám se hodí prakticky všechny ostatní skupiny složek. Jaké květinové vůně tedy známe?
V těchto parfémech neucítíte prakticky nic jiného než květinové tóny, přesto jde o velmi variabilní skupinu. Květinová vůně může být lehká i těžká, svěží i sladká, tichá i výrazná. Obvykle tyto parfémy působí elegantně nebo romanticky, vůně květin je ostatně odjakživa spojena především se ženskostí – na rozdíl třeba od vůně dřeva či bylin, které lze najít v dámských i pánských vůních. Čistě květinovými toaletními vodami se muži voněli naposledy v předminulém století, dnes by to bylo považováno za zženštilé. Čistě květinovou vůní je např. zmíněná Pleasures od Estée Lauder nebo Paris od YSL, ale také Chloé, Modern Muse, nebo nová Ma Vie od Bosse.
Určitě jste se také setkali s pojmem „bílá květinová vůně“. Tak se označují parfémy, v nichž převládá typická vůně bílých květin – patří mezi ně jasmín, gardénie, pomerančový květ, zimolez či tuberóza. Všechny tyto květiny mají skutečně bílé květy a charakteristickou opojnou vůni s určitými podtóny, jimiž se odlišují.
PARFÉMY ► London Burberry nebo Beauty Calvina Kleina.
Velmi oblíbená skupina, která má v sortimentu parfumerií asi největší zastoupení. Svěží ovoce a romantické květiny jsou dokonalou, líbivou kombinací, která se hodí i pro mladé dívky a dá se nosit prakticky kamkoli.
Květinově ovocnou vůní je např. známý Lanvin Éclat d’Arpège nebo Versace Bright Crystal, ale třeba také Ferragamo Signorina, Bvlgari Omnia Coral, Lanvin Marry Me, Marc Jacobs Daisy, Chloe Love Story, DKNY Be Delicious, Lolita Lempicka L’Eau Jolie, Clinique Happy in Bloom, letní limitované edice Eternity nebo Burberry Summer, skoro každá vůně od celebrit (Kim Kardashian, Kylie Minogue, Britney Spears) a spousta levnějších drogeriových vůní jako Adidas, Puma nebo Mexx.
Jestli se vám květinově ovocné vůně líbí, nebudete mít zkrátka nejmenší problém si nějakou vybrat.
Na opačném konci spektra se nacházejí květinově orientální vůně. Květiny v nich nejsou kombinované se svěžími tóny, ale se sladkými, těžkými složkami jako ambra, santalové dřevo, vanilka nebo med. Takový parfém však vůbec nemusí působit těžce a protivně. Oproti lehkým vůním mají ty květinově orientální ještě jednu výhodu – dlouho vydrží a i po několika hodinách bývají pořád pěkné.
Je to právě zásluhou výraznějších orientálních tónů v základu parfému. Parfuméři těmto složkám říkají fixátory, mají totiž schopnost „ukotvit“ ostatní složky, zvýrazní je a nedovolí jim tak rychle vyprchat. Typickým a velmi osvědčeným fixátorem je santalové dřevo.
PARFÉMY ► Flowerbomb nebo Black Orchid od Toma Forda, Jasmin Noir Bvlgari, Kenzo Flower nebo Euphoria Gold, na jejichž nošení bobříka odvahy určitě nepotřebujete.
Svěží zelené tóny se ke květinám hodí stejně jako ty ovocné. Tyto šťavnaté vůně preferují ženy, kterým je protivná sladkost ovoce, ostatně mnoho květinově ovocných vůní bohužel připomíná ulepené bonbony. Květinově zelené parfémy jsou energické a dokáží být elegantní i sportovní.
Možná znáte Gucci Envy, která jednu dobu patřila k nejprodávanějším parfémům, nebo Cristalle Eau Verte od Chanelu.
Některé květiny se zelenými tóny ladí opravdu výtečně:
V některých zelených parfémech najdeme netradiční složky jako rajčatové listy (DKNY Women, Eau de Campagne) či dříve hojně používané galbanum (starší verze Miss Dior, Ô de Lancôme a Vent Vert), jindy zase nijak exotickou mátu (Aqua Allegoria Herba Fresca) nebo zelený čaj (Eau Parfumée au Thé Vert).
Květinové vůně s výraznými aldehydy se dnes už skoro nedělají, spoustě lidí totiž voní příliš staromódně. Aldehydy vůním propůjčují ostrou mýdlovost, ale zároveň zvýrazňují květinové složky.
Určitě znáte Chanel No. 5, jednu z prvních aldehydových vůní. Když si někde přečtete či vyslechnete názory na tento klasický parfém, stoprocentně narazíte i na negativní hodnocení. Kromě slavného Chanelu do této skupiny patří ještě YSL Rive Gauche, Lanvin Arpège (dávný předchůdce květinově ovocného Éclatu), Estée Lauder White Linen, Van Cleef & Arpels First nebo dávný trhák White Diamonds od Elizabeth Taylor.
Ke květinovým vůním patří ještě další podskupiny, např. květinově chyprové, které si ale nechám do článku o chyprových parfémech – zaslouží si rozhodně víc prostoru.
“Exkluzivně pro Selfino.cz Ada”
Přečtěte si více o květinových vůních! V nové Encyklopedii vůní na Elnino.cz najdete i spousty dalších lákavých článků.