admin | 6 prosince, 2014 |
Příroda a touha dělat věci trochu jinak byly inspirací pro vytváření parfémů L´Artisan Parfumeur. Ještě jste neměli možnost vyzkoušet ani jeden z nich? Chyba! Nechala jsem pro Vás otestovat orientální vůni, jejíž základ tvoří aktuálně velmi oblíbená složka – pačuli. Nechte se hýčkat luxusem a poznejte jaká je Patchouli Patch.
V dnešní recenzi se podíváme do vod niche parfumerie. V běžné produkci byste ostatně vůni jako Patchouli Patch jen těžko našli. Pačuli je sice velmi často používaná složka, určitě nepřeháním, když řeknu, že je nejméně v každém druhém parfému, obvykle však slouží jako doplňkový tón a fixátor. Sama o sobě má totiž specifickou vůni, která se rozhodně nedá nazvat líbivou a univerzální.
Pačuli (správně pačule obecná, rostlina, která patří mezi hluchavkovité, tj. do stejné čeledě jako bazalka, dobromysl, levandule, máta a další vonné byliny) voní velmi silně a výrazně, v její vůni najdeme nejrůznější tóny – vlhce zemité, mátové, dřevité, nasládle bylinné.
V Patchouli Patch je pačuli opravdu ve své plné kráse, ne v krotké verzi, kterou známe z chyprových parfémů jako Midnight Poison, Miss Dior nebo Jimmy Choo. Hned od začátku Vás udeří do nosu zeleně zemitým aromatem, podpořeným navíc znatelnou dávkou kmínu a větrového badyánu. K zemitým tónům se přidává kořenově vlhký vetiver. V měřítku niche produkce není Patchouli Patch nijak divoká, ale jestli jste zvyklí jen na parfémy z parfumerií, budete se při testování hodně divit. A buď utečete, nebo se zamilujete.
Patchouli Patch je obvykle uváděna jako dámská, ale já bych ji doporučila jako unisexovou.
Tento parfém vykazuje společné znaky s Opiem od YSL a Nu od stejné značky, která už se bohužel ztratila v propadlišti dějin a YSL i věrní zákazníci ji vyprovodili na její poslední parfémové cestě.
Této recenzi předchází jedna má vzpomínka na nekomerční film od Andreje Tarkovského z roku 1975, Zerkalo (Zrcadlo). Těmito filmy nepolíbená jsem se náhodou zúčastnila jeho projekce. Zmatená a otrávená jsem se po jeho shlédnutí potácela z kina ven a v duchu si říkala, jaký měl mít celý film význam. Kdybych si předtím o navštíveném filmu něco zjistila a přečetla, spoustu obrazů a jednotlivých dějství bych asi lépe pochopila. A teď celá pointa pro Vás, kteří si stejně jako já nad nepochopeným filmem říkáte, co tímto předslovem k uvedenému parfému chtěl básník říci. Tedy – než si k L´Artisan Parfumeur Patchouli Patch poprvé přivoníte, zjistěte si o něm z různých zdrojů co nejvíce, po zkoušce naživo nebudete alespoň tak moc rozčarovaní, jako já nad zmiňovaným filmem.
Několik málo složek, kterými parfém disponuje, mu nijak neubírá na plnosti a bohatosti. Prvotní dojem může na nepřipravené působit až odpudivě „staře“, o což se postarala enormní nálož pačuli a anýzu, zapomenuté bylinky našich babiček. Trojka by nebyla úplná bez pižma, které parfém obsahuje.
Prvotní silný nástup zvolňuje po zhruba půlhodince, poté slábne a dává prostor pro identifikaci jednotivých složek. Velmi silně můj nos rozeznává jakýsi zemitý, vlhký tón – úplně doslova ze mě během testování spontánně vypadlo – hlína!
Kdyby se postupně vůně neusadila a nezklidnila, nedovedla bych si představit tento parfém na sobě vynést a to nejsem žádná parfémová, skleníková květinka. Naštěstí tomu bylo naopak a já mu postupně přicházím na chuť. Anýz jinak nesnesu ani v sušenkách se stejnou ingrediencí, tady mě vyloženě baví, pačuli mi konkrétně v tomto parfému výrazně připomíná jeden druh vonných tyčinek s pačuli, santalovým a cedrovým dřevem. Přesně tyto složky najdete i v Patchouli Patch, stejně jako vetiver, který dodává parfému dotek mužského elementu. Z této vůně budete mít neodbytný pocit, že ji odněkud dobře znáte. Může to být „déjà vu“, anebo občas zamíříte do obchůdku s orientálním zbožím a to je přesně ta vůně, která vás uhodí do nosu okamžitě, co vezmete za kliku obchodu.
Celkově bych parfém popsala jako dřevito-kořeněný, balzamikový, výdrž perfektní, za mě určitě pochvalná zmínka. Milovnice nekomerčních vůní se nemusí obávat, že by se s ní potkávaly častěji, než by jim bylo příjemné. Mužům naopak nedoporučuji zkoušet překvapit touto vůní naslepo své drahé polovičky.
Jako estét a perfekcionalistka si ale neodpustím výtku k flakónku, který zřejmě vznikal po pauze na oběd, je utahaný, bez nápadu a espritu. Připomíná mi univerzální flakóny firmy FM. K obědu byly zřejmě knedlíky.
„Vodítkem, jak vybrat ten správný parfém, je nepřeberné množství rad. Nejcennějšími pomocníky jsou však Vaše intuice a cit. Ten nejlepší parfém je stejně ten, který si sami vyberete. Recenze Vám budiž pouze malou berličkou na cestě za vysněným parfémem.„
Hodně štěstí Vám přeje Vaše Petra.
Při obhlížení vůně L´Artisan Parfumeur Patchouli Patch mě zaujala především značka. Jedná se o značku, jejíž kořeny sahají až do roku 1976, to pro mě byla novinka, jelikož jsem ji do nedávna neznala a ani o ní neslyšela. Což mělo možná svůj důvod. Při zjišťování, co je tahle vůně zač, jsem zabrousila i k jejímu popisu. Dozvěděla jsem, že by se mělo jednat o neobvyklé vůně, které vycházejí z přírody a obsahují krystaly z bylinných extraktů. Jelikož jsem mladá žena, tak jsem v hloubi duše cítila, že toto nebude nic pro mě. A nepletla jsem se.
Vůně má sice luxusní flakón, který by se mi krásně vyjímal na poličce, ale to je asi vše. Dala jsem jí šanci jednou a věřím, že i naposled. Vůně je na mě příliš těžká a intenzivní s výraznými dřevitými tóny a nádechem orientu, které se dle mého k mladé ženě či dospívající dívce nehodí. Jedná se vyloženě o parfém, pro moji maminku, ke které by sedl perfektně. Celkově k této vůni vidím vyzrálou ženu, která ví co chce a co od života očekává, nikoliv mladou slečnu, kterou vše v životě zatím čeká.