admin | 18 prosince, 2014 |
Co se Vám vybaví, když se řekne Egypt? Pyramidy, horko, písek,… A co naskočí zapáleným parfémovým fanatikům do zlomku vteřiny? Jasně, první zmínky o parfémech, takové období „Hommo Parfemus“. Tedy spíše „Per fumum“, v překladu „skrze kouř“, tak vzniklo dodnes používané označení „parfém“. Odkazuje na starodávný zvyk pálení kadidla při náboženským obřadech.
Výsada, obklopovat se parfémy, nebyla z počátku dopřávána všem. Pokusy o jejich výrobu byly nákladné a složité, logicky byly využívány pouze vyvolenými z vyšších společenských vrstev. Tehdejší „parfuméři“ byli v podstatě výhradně osobními parfuméry každého vládce a pro suitu jeho nejbližších. Teprve mnohem později, s rozmachem tohoto oboru, se z těchto výdobytků společnosti mohli radovat i obyčejní poddaní.
Alchymisté museli činit tisíce neúspěšných pokusů, než se propracovali nejen k líbivému výsledku. Obnášelo to zejména výtečné znalosti chemie a technologického postupu výroby. Tehdejší alchymisté museli ujít pořádný kus po trnitých cestách, než naplnili první nádobku parfémem. S tehdejšími získávanými poznatky a bez pomoci moderních přístrojů vlastně zázračně dosáhli toho, co zamýšleli, a to je z dnešního pohledu až obdivuhodně zarážející. Do dnešního dne se inteligenci dávných civilizací obdivujeme. Na výjevech zobrazených v hrobkách faraonů se dodnes spekuluje, zda určité obrazy nenesou poselství z vesmíru. A těch otazníků je velmi mnoho, uspokojivá a jediná odpověď neexistuje. Kdo ví, nebyl právě i zrod parfému darem z nebes? Kdyby už tenkrát existovaly Nobelovy ceny, našly by své nositele.
Liz Taylor, v kultovním filmu Kleopatra, dokonale ztělesnila prototyp ženské krásy ve starověkém Egyptě. Výrazně nalíčené oči a ústa nebyly však jen dominantou žen, i muži se podobným způsobem zkrášlovali. Způsob líčení byl velmi blízký dnešnímu divadelnímu.
Navíc se zástupci silnějšího pohlaví depilovali po celém těle a užívali po těchto procedurách stejné pěstící prostředky jako ženy. Tedy vedle dekorativní kosmetiky používali i vonné masti, olejíčky, koupele a zábaly.
Náš TIP► Pro docílení výrazných a bezchybných očních linek vyzkoušejte oční fix Astor 24h Perfect Stay Style Muse. Váš pohled bude rázem neodolatelný.
Horův chrám v Edfu, ležící na řece Nilu, ukrývá na zdech komnaty s názvem „Laboratoř“, návody k přípravě parfémů egyptských faraónů a první popis složité technologie získávání vůní. Tou byla destilace z liliových květů. Velmi oblíbeným parfémem Kleopatry byla vůně s názvem HEKNU a sami si ho můžete připravit i dnes.
Prášek z rozdrcených pevných složek se smíchejte s vínem a přiveďte k varu. Pak přidejte všechny tekuté složky a směs znovu začněte vařit. Na závěr přelijte do tzv. khebebu, nádoby na uskladnění parfému. Jestli chcete vědět přesné dávkování, jeďte do egyptského města Edfu, najdete ho na zdech. Má to však jen jednu malou vadu na kráse – přibalte s sebou do kufru slovník s hieroglyfy!
Kdybych mohla cestovat v čase, cíl těchto výletů by byl vždycky stejný – přání zjistit, který parfém byl v dané době bestsellerem. I Egypt musel mít přeci své Opium, Chanel No. 5 nebo Poison! Bohužel, tyto objevitelské mise už nikdy nedojdou naplnění a tak už navždy zůstane tajemstvím, kdo stál na nejvyšších příčkách pomyslného žebříčku oblíbenosti.
Vůně – to neuchopitelné nic a přeci vypovídající vše…
„Vodítkem, jak vybrat ten správný parfém, je nepřeberné množství rad. Nejcennějšími pomocníky jsou však Vaše intuice a cit. Ten nejlepší parfém je stejně ten, který si sami vyberete.“Petra
Zdroj úvodního obrázku: bit.ly/1LZyKvT, bit.ly/1GVPIVA