admin | 25 června, 2018 |
Celý rok se těšíme na léto a sluníčko – konečně jsou tu! Hřejivé paprsky nás nabudí pozitivní energií, dodají pokožce tolik žádoucí sexy bronzové opálení, ale zároveň dají vaší pokožce a vlasům pořádně zabrat. Jak si pobyt na sluníčku bezpečně užít? Jak se vyhnout nebezpečnému a hlavně bolestivému spálení? Jedno je jisté, bez účinné opalovací kosmetiky se během léta rozhodně neobejdete.
Nejčastěji kladenou otázkou při koupi opalovací kosmetiky je, podle čeho bychom měli opalovací kosmetiku vybírat a na co bychom rozhodně neměli zapomínat. Nejzákladnějším faktorem na etiketě, se kterým se jako zákazník setkáte při výběru opalovací kosmetiky, je SPF, neboli Sun Protection Factor. Jedná se o údaj, kterým výrobce udává schopnost přípravku zachytit škodlivé UV záření. Opalovací kosmetiku můžeme rozdělit do čtyř skupin:
nízká ochrana (SPF 6 – 10)
střední ochrana (SPF 15, 20 a 25)
vysoká ochrana (SPF 30 a 50)
velmi vysoká ochrana (SPF 50+)
Jen pro představu, opalovací krém s označením SPF 30 odfiltruje přibližně 96,7 % UV záření, přípravky s SPF 50+ zajišťují největší možnou ochranu. Stupeň ochrany vybírejte vždy s ohledem na váš fototyp pleti. Pokud patříte k těm, kteří se spálí i během velmi krátkého pobytu a nikdy nezhnědnou, vybírejte ochranné krémy pouze s SPF 30 a 50.
Nejen ramena, krk a záda jsou vystavena slunci. Nezapomeňte si proto pořídit i ochranný přípravek na obličej a vhodný balzám na rty.
Slunce je nezbytné pro život, příznivě ovlivňuje řadu životních funkcí a samozřejmě i psychiku. Bohužel na nás sluníčko vysílá mimo jiné i ultrafialové UVA a UVB záření, které nám při nadměrném slunění mohou výrazně uškodit. Každé jinde a jinak.
UVA ►
UVB ►
Dbejte proto na to, aby vámi zvolená opalovací kosmetika vždy chránila pokožku před UVA i UVB zářením.
V podstatě je to jedno a záleží jen a jen na vaší svobodné volbě a na tom, co preferujete. Každá konzistence má své výhody, všechny vás ale ochrání stejně (krém nebo olej se ve složení neliší). Rozdíl je pouze v nanášení. Obecně platí následující:
Opalovací krémy bývají hutnější a jejich aplikace tak zabere více času. Ne vždy se je podaří dokonale rozetřít a mohou tak při opalování vzniknout nestejnoměrné plochy. Vyžadují tedy více času a péče při aplikaci, odmění se vám ale hydratovanou a vláčnou pokožkou.
Opalovací mléka jsou výrazně řidší, snadno se vstřebávají a navíc ještě příjemně zvláčňují pokožku. Občas se vám ale může snadno stát, že z tuby vymáčknete více opalovacího mléka, než byste potřebovali. V posledních letech však již výrobci tento nešvar elegantně řeší přidáním pumpičky s rozprašovačem na balení.
Čím dál tím oblíbenějšími jsou pak oleje na opalování. Bývají většinou lehce zbarvené, rychle se vstřebávají, extrémně snadno se roztírají a dodávají pokožce tolik potřebnou hydrataci. Z osobní zkušenosti mohu i konstatovat, že s opalovacím olejem jsem dosáhla snáze kýženého opálení. V nabídce značky PIZ BUIN naleznete i chladivou pěnu na opalování, která nezanechává žádný lepivý pocit, příjemně voní a její aplikace je více než snadná.
A poslední a velmi důležitá rada na závěr – s opalovací kosmetikou se rozhodně nevyplácí šetřit! Nanesením příliš malého množství opalovacího krému totiž výrazně snižujete jeho účinnost ochrany.