admin | 12 ledna, 2015 |
Pod francouzským názvem se skrývá významná kategorie vůní, která má na rozdíl od ostatních jedno specifikum: patří do ní prakticky výhradně pánské vůně. Spojíte-li totiž typické složky fougèrových vůní, výsledek bude vždycky vonět mužně nebo alespoň unisexově. To je třeba případ Jicky od Guerlainu, jedné z mála fougèrovek, které nosí ženy.
A jaké že složky jsou pro tuto parfémovou rodinu typické? Především levandule a kumarin, vedle nich potom větvičník a dřeva, často také kůže.
►►►Kumarin je látka, která se vyskytuje v přírodě, nejvíce v semenech tonky neboli silovoně, ale také ve svízelu vonném (dříve mařince), tomkovici vonné, lékořici nebo čínské skořici. Všechno to voní už od pohledu, viďte? Aroma kumarinu je sladké, s podtóny vanilky, karamelu, bylin a čerstvého sena. Čistý kumarin byl poprvé použit v parfumerii na konci 19. století, a to ve vůni značky Houbigant. Jmenovala se Fougère Royale a dala název celé nové skupině parfémů.
Kombinace levandule (která sama o sobě obsahuje dost kumarinu), kumarinu a větvičníku je stejná klasika jako základní sestava složek v chyprových nebo aldehydových parfémech. Klasické fougèrové parfémy také dnes už bohužel voní trochu zastarale. Zkuste třeba Azzaro pour Homme, které je typickou fougèrovkou a má také typické hodnocení: polovina lidí ji odsuzuje jako dědečkovskou, polovina ji miluje pro její klasickou eleganci. Dalšími podobnými vůněmi jsou Paco Rabanne pour Homme, Givenchy Xeryus, YSL Jazz, Davidoff for Men, Drakkar Noir (Guy Laroche). Není náhodou, že všechny tyto parfémy jsou původně ze 70. a 80. let.
Ponecháte-li levanduli a špetku kumarinu, ale doplníte je lehčími moderními složkami, získáte jemnou vůni na pomezí fougèrovky a bylinné kolínské. Takovou verzi jsou ochotní nosit i mladí muži s averzí k výrazné klasice. Zkuste Azzaro L’Eau pour Homme s levandulí, citrusy a jemným santalem, Dolce & Gabbana pour Homme v tmavě modré sametové krabičce nebo Burberry Men s hebkým cedrem.Se základními složkami skvěle ladí především zelené, bylinné nebo orientální tóny.
Klasika obohacená o zelené tóny je dobrou alternativou pro muže, kteří chtějí svěžest, ale nelíbí se jim dnešní vůně s mořskými či ovocnými tóny. V Live Jazz (YSL) je máta a šťavnatá zeleň, v toaletní vodě Hugo (Hugo Boss, 1995) máta a zelené jablko.
Ke sladkým kumarinovým tónům se skvěle hodí orientální tóny, především různé pryskyřice a balzámy. V této skupině je široký výběr klasických i modernějších vůní. Mezi ty moderní patří například Jean Paul Gaultier Le Mâle s vanilkou, kořením a ambrou; Hypnôse Homme od Lancôme s ambrou a sladkým kořením; Armani Attitude s kávou a kouřovými tóny; Dunhill Desire Black s ambrou a vetiverem; Azzaro Onyx s kardamomem a pačuli. O trochu starší je Versace Dreamer, který má klasičtější složení s výraznou ambrou a tabákem. Z klasik bych jmenovala třeba Minotaure od Palomy Picasso nebo Monsieur Rochas.
Přečtěte si více o fougèrových vůních! V nové Encyklopedii vůní na Elnino.cz najdete i spousty dalších lákavých článků.