admin | 4 června, 2015 |
Když jsem v minulé recenzi básnila o vanilkovém parfemovaném oleji od Frais Monde, napadlo mě, že bych mohla orecenzovat také starou vanilkovou klasiku, kterou si i dnes ženy rády kupují a nosí: totiž slavný Shalimar. Zároveň vám povím něco o jeho variacích, které jsou aktuálně v prodeji.
Některé Shalimary představila kolegyně Jana v lednovém článku Odlišné tváře vůně Shalimar. Jestli jste ho četli, víte, že první Shalimar vznikl v roce 1925 a své jméno získal podle zahrad, které nechal vybudovat císař Shah Jahan. Kdo ale vytvořil slavný parfém?
Byl to Jacques Guerlain, který kromě Shalimaru vymyslel i další slavné, dodnes oblíbené klasiky jako L’Heure Bleue, Aprés L’Ondée nebo Mitsouko. Jacques byl synovcem Aimého Guerlaina (který byl zase synem zakladatele firmy, Pierra-Françoise Guerlaina), tvůrce o něco méně známého, avšak také klasického parfému Jicky. Jicky je zajímavý tím, že v něm byly poprvé použity nové syntetické ingredience kumarin a vanilin.
V Shalimaru si svoje prvenství odbyl etylvanilin, další novinka tehdejšího chemického průmyslu. Vanilin se přirozeně vyskytuje v přírodě, etylvanilin je umělý výrobek, který je dražší než vanilin, ale má také výrazně silnější a hezčí vůni. Jen díky etylvanilinu mohla vzniknout tak silně vanilková vůně, jakou je Shalimar.
Testovala jsem toaletní vodu, běžně dostupnou ve většině parfumerií. Hlavní složkou je vanilka, hřejivá, sametová, zkrátka naprosto typická. Takovou vanilku můžeme najít v některých gurmánských vůních. Shalimar ji však kombinuje se dvěma dalšími výraznými složkami, opopanaxem a bergamotem. Opopanax, pryskyřice podobná myrze, má nasládlou, balzamickou vůni, která spolu s kadidlem poskytuje Shalimaru pevný orientální základ.
Bergamot ho zase pro změnu zvedá z orientálních hlubin do svěžích výšin, a z názorů, které jsem na Shalimar slyšela, je zjevné, že každý nos vnímá poměr jednotlivých složek trochu jinak. Já je cítím přibližně vyváženě, ale někdo mnohem víc zachytí bergamot a Shalimar se mu zdá hodně svěží.
Parfémová voda (EdP) má stejné složení, dávka svěžích složek je ale snížená na úkor krémové, sametová vanilky, která v ní jasně dominuje. Občas je možné ještě koupit již nevyráběnou kolínskou vodu (EdC; neplést s letošní novinkou Shalimar Cologne!), která má sušší, kouřový charakter s podtóny pudru a kůže.
Nejvíc teď asi „frčí“ Shalimar Parfum Initial, ve kterém je dominantní složkou nikoli vanilka, ale kosatec. Kosatec patří ke složkám, které jsou s parfémy od Guerlainu nerozlučně spojeny, alespoň špetka kosatce se totiž vyskytuje snad v každé vůni této značky a některé parfémy (exkluzivní Iris Ganache) jej přímo oslavují. Dá se říct, že kosatcová variace na Shalimar byla nevyhnutelná… Tak ji tady už čtyři roky máme a je krásná a určitě stojí za vyzkoušení.
Shalimar Parfum Initial l’Eau je ještě lehčí verzí, ve které byla posílena role bergamotu. Kosatcový pudr a citrusy na vanilkovém základu, může to fungovat? Úspěch této variace dosvědčuje, že ano.
Jestli vás nelákají lehčí verze, podívejte se v obchodech po verzi Ode à la Vanille. Název je myslím dostatečně výmluvný. Složení vychází z původního Shalimaru, vanilka je ale temnější a sušší a základ kouřovější a zároveň sladší. Souffle de Parfum v modrém flakónu je, opět v souladu s názvem, nadýchanější; je to květinově orientálnější verze Shalimaru se svěžími tóny jasmínu, pomerančového květu a citrusů.
A kdybyste Shalimaru pořád neměli dost, poohlédněte se po parfemované kosmetice. Existuje sprchový gel, mýdlo, tělové mléko i krém a dokonce i tělový pudr.