admin | 8 května, 2016 |
Být veganem není rozhodně jen o pocitu nutnosti odlišit se od většiny. Veganství je primárně o etickém smýšlení se zvířaty, vzájemném soužití v harmonii a zdravém životním stylu. S veganstvím se v posledních letech neodmyslitelně spojuje i pojem Cruelty free, který je hojně používán u kosmetiky či jiných komerčních produktů. Jak je to ale s parfémy?
[learn_more caption=”Co znamená pojem Cruelty free?”] Volně by se dalo přeložit jako “bez krutosti”. Takto označené produkty nejsou testovány na zvířatech.[/learn_more]
Vegetariánství a veganství je dnes již obecně rozšířeným životním stylem. Není se čemu divit, že nejen kosmetické značky začaly již před mnoha lety důsledně řešit zpracování a vývoj svých nových produktů.
Testování na zvířatech již naštěstí začíná být úplné tabu. Co je potřeba, aby se dala kosmetika či parfém označit jako vegansky přátelský produkt (nebo-li vegan friendly)? Je to jednodušší, než jste si možná mysleli:
► v žádné fázi výroby nesmí být produkt testován na zvířatech ◄
► nesmí obsahovat žádné živočišné složky ◄
Není tomu tak dávno, kdy pro výrobu dokonalé vůně muselo zahynout nejedno zvíře. Dnes tomu tak již naštěstí není. Díky syntetizaci složek se podařilo vyvinout stejně kvalitní vonné esence, které byly dříve velmi vzácnou a drahou surovinou.
Parfuméři dnes tak již nepotřebují používat vzácné složky získávané ze zvířat. Uměle vytvořené esence jsou:
V chemické struktuře jsou mnohdy identické a co se vůně týče – jen opravdu zkušený nos rozezná nepatrný rozdíl, a to jen při přímém porovnání. V běžné praxi jsou obě složky k nerozeznání.
Pokud si nejste jisti, zda je či není Váš oblíbený parfém vhodný pro veganský životní styl, napište ideálně přímo výrobci. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se podobnými dotazy na zákaznickém oddělení zabývají, případně se dnes již dají ve většině případů tyto informace snadno dohledat pomocí internetu.
Vybrala jsem pro Vás několik parfémových značek, které jsou vhodné i pro vegany:
Penhaligon’sL’artisan ParfumeurFrais MondeTerry de GunzburgCleanAnnick GoutalJuicy CoutureBond No. 9
Nejkontroverznější surovinou používanou v parfumérství je jistě pižmo. S jeho syntetizováním se pojí docela zajímavý příběh. Slavný vědec Baur pracoval na TNT (dynamitu), když si všiml krásné vůně v místnosti, které se linula přímo z dynamitu na jeho pracovním stole. Dnes jsou laboratoře schopné vytvořit i imitace jednotlivých druhů pižma – cibetka, jelínek pižmový (kvůli své jedinečné vůni téměř vyhynul) či bobr.
Velmi vzácnou surovinou, která se nesmírně složitě sbírá, je ambra – z počátku nelibě zapáchající výměšek vorvaně, který stárnutím zraje a získává nezaměnitelnou zemitou vůni. Dnes je již využívána moderní ambra, tzv. ambroxan.
Ale nejsou to jen zvířata, která potřebují ohleduplné užití. V Indii je již zcela zakázána těžba santalového dřeva, které je snad v každém druhém parfému. Dnes je již taktéž synteticky vyráběno. Jen díky tomu jsme o tuto exotickou dřevinu ještě zcela nepřišli.
Díky moderní vědě je možné zachovat původní faunu i flóru a přitom se nemusíme vzdávat své vášně pro nádherné a jedinečné parfémy. Jaký je Váš názor na tuto tématiku? Myslíte si, že původní složky nelze zcela nahradit?